Alt Tarafı Dünyanın Sonu!

(İklim için Gençlik tarafından Temmuz 2010′da İstanbul’da düzenlenecek Avrupa Sosyal Forumu için hazırlanan yayına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Neden Alt Tarafı…?

Eriyen buzullar. Kesildiğinde büyük bir gürültüyle devrilen ağaçlar. Mutsuz
kutup ayıları ve pandalar. Gezegen hakkında en sık gördüğümüz, zaman içinde kayıtsızca kanıksadığımız sahneler. Bilim insanları kıyamet senaryoları geliştiriyor, ve adeta bir geri sayım tutar gibi, ne kadar vaktimiz kaldığını hesaplıyorlar. Bizlerse kuruntusuzca, “alt tarafı dünyanın sonu” dercesine, tepkisiz hayatlarımıza devam ediyoruz.

Bizce bu tabloda bir yanlışlık yok, çünkü biliyoruz ki korku nadiren özgürleştirir. Liderlerin ve televizyonların felaket tellallığı, ‘Nobel ödüllü’ PowerPoint sunumları, ve vaktinizden çok kredi kartlarınızla ilgilenen STK’lar… Hepsi de endişeleri itaat ve uysallığa dönüştürüyor, itiraz ve isyana değil.

Bizler ne bireylerin umursamazlığından yakınacağız, ne de yaşanmakta olan yıkımın, yaşamın krizinin boyutlarından sözedeceğiz. Çünkü aslında daha iyi bir yarın kurmak için felaketin kapıya dayanması gerekmiyor. Tarihin fırtınasında sahneye çıkıyoruz, ve istediğimiz değişimleri gerçekleştirmek için harekete geçtik bile; “çoktandır beklediğimiz kişiler, bizleriz.”

Karşı karşıya olduğumuz, aslında dünyanın sonu değil, alt tarafı ‘bu’ dünyanın sonu. Başka bir dünya ise, yalnızca mümkün değil —yola koyuldu bile!

Scridb filter
Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

Comments are closed.